Soğan ve sarımsak anne sütünün tadını değiştirir

Bebek beslenmesinde bilgi önem taşıyor. Anneler sabır, zaman ve biraz da yaratıcılıkla, bebekleri için sıcak, unutulmaz bir beslenme deneyimi oluşturabilir. İşte özellikle çalışan annelerin işini kolaylaştıracak, anne sütüne dair bazı gerçekler ve sütü artıracak öneriler…

Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar ve kuru baklagiller gibi besinlerin anne sütüne etkisi ne? Günde bir fincan kahve içsek, bebeğe zararı olur mu? Emzirme sırasında babalara nasıl bir rol düşüyor? Diyetisyen Mine Özkazanç Akren, anne sütü ve bebek beslenmesiyle ilgili soruları yanıtladı. Akren, anne sütünün önemi ve anne sütünü artırma yöntemlerinden ziyade ‘Emzirme döneminde olan, özellikle de çalışan anneleri nasıl rahatlatabiliriz?’ konusu hakkında da bilgiler verdi…

ÇALIŞAN ANNELER DİKKAT!
Ayrıca doğum sonrası çalışma yaşamına dönme süreci, yeni anne olan kişiler için uyum gerektirir. Eğer emzirirken işe geri dönmek zorundaysanız, emzirmenin başarısı için size ve bebeğinize en uygun kurallara dikkat edin:
 Emzirmeyi destekleyen bir bakıcı seçin.
 İşe gitmeden önce, işten sonra ve gece emzirmek üzere süt yapımını güçlendirmeyi planlayın. Düzenli yaşam ve düzenli beslenme, çalışan annenin emzirmeyi başarı ile sürdürmesine yardımcı olur. Kişiye özel beslenme planınız için diyetisyeninize başvurun.
 Çalışma gününde biberon ile anne sütü vermeyi düşünüyorsanız, çalışmaya başlamadan önce evdeyken planlarınızı yapın. Çalışma alanınızda eğer gerekli ise, dinlenebileceğiniz ve engellenmeyeceğiniz özel bir alan ayarlayın. Kullanılmayan ofis veya kadınlar için dinlenme salonu bir seçenek olabilir.
 Eğer zamanınız varsa ve işle ev arası mesafe uygunsa, bebeğinizi aralarda da emzirin. Gidiş zamanınızda bakıcıya bilgi verin. Böylece siz eve gitmeden önce bebeğiniz beslenmemiş olur. Bebeğinizi bakıcıya götürüyorsanız, işinizi kolaylaştırmak için iş yerinize yakın bir bakıcı seçin.

EN ÇOK MERAK EDİLENLER
Aşağıdaki soruların yanıtlarını hiç merak ettiniz mi? İşte emzirme döneminde annelerin en çok merak ettiği soruların yanıtları:
Annenin besin seçimianne sütünün lezzetinietkiler mi? Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar ve kuru baklagiller gibi lezzete sahip olan besinler, anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk yaparken, bazılarında hiç fark etmeyebilir.
Emzirme dönemindekafeinli içecekler tüketebilirmiyim? Kendinizi rahat hissetmeniz adına kahve hoşunuza gidebilir. Ancak unutmayın, kafein anne sütüne geçer. Günde bir fincan kahve ile kendinizi sınırlandırabiliyorsanız ve kafeinsiz kahveyi tercih ediyorsanız, bebeğiniz fazla etkilenmeyebilir.
Emzirme dönemindekilo verebilir miyim? Kilo vermek istediğinizde kendi başınıza değil, profesyonel bir destek alarak yola devam etmelisiniz. Diyetisyeninize başvurduğunuzda doğru beslenme planı ile anne sütünün miktarı ve kalitesi artarken, bununla birlikte kilo verdiğinizi göreceksiniz.

BABALARA DA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR
Emzirme ve anne sütü denilince aklımıza bugüne kadar hep annelerimiz geldi. Oysa babalara da bu süreçte büyük rol düşüyor. İşte babalara altın tavsiyeler:
 Emzirmenin başarısında babalar önemli rol oynayabilir. Anneye destek verebilir, güven duymasını ve sabırlı olmasını sağlayabilirler.
 Baba, doğum öncesi emzirme kurslarına anne adayı ile birlikte katılabilir.
 Emzirmeye ilişkin kitap okuyabilir, anneye yastıkları yerleştirmede yardımcı olabilir.
 Anne emzirirken ara öğün veya içecek sunabilir.
 Emzirme sırasında annenin boynunu ve omzunu ovarak gevşemesini sağlayabilir.
 İyi bir baba, evdeki sorumlukları paylaşarak, varsa diğer çocukların bakımını, alışveriş ve bazı işleri üstlenerek anne üstündeki baskıları ve engelleri kendi üzerine alabilir.

Alıntı sabah.com.tr
Leave a reply