YABANCI BAKICI TERCİHİ DOĞRU MU? YANLIŞ MI?

Özellikle ülkemizin çevresinde yaşanan istenmeyen olaylar neticesinde birçok farklı komşu ülkeden göç almaya başlamamız neticesinde artık ailelerde yabancı bakıcı tercihleri de sık sık gündeme geliyor. İş hayatında kadın ve erkek arasındaki eşitsizliklerin gün geçtikçe azalması ve dolayısıyla kadınların iş hayatına daha yüksek sayılarda katılım sağlaması neticesinde genel anlamda çocuk bakıcılığına olan ihtiyacın arttığını gözlemek mümkün. Bu ihtiyacın artmasına ek olarak, bahsetmiş olduğumuz göç dalgaları neticesinde ülkemizde faaliyet gösteren yabancı bakıcı sayısı da hayli fazla. Ancak ailelerin – nispeten haklı sebeplerle – yabancı bakıcı tercihi konusunda çekingen davrandıklarını biliyoruz. Zira farklı kültür, farklı dil ve farklı ırka sahip bir kişiye çocuk emanet etme fikri, Türk bakıcı fikrine göre bir parça daha endişe uyandırıyor. Ancak bakıcıların dili, dini, ırkı fark etmeksizin çocukları bir „yabancıya” emanet etmek zaten kimsenin yüzde yüz huzurla yapacağı bir eylem değil.

Bakıcı Seçiminde Belirleyici Kriterler

Bu nedenle çocuklar için bakıcı aranırken yabancı bakıcı veya Türk bakıcı gibi kriterlerden daha farklı unsurların belirleyici olması gerekiyor. Bu belirleyici unsurların başında da her zamanki gibi „güven” geliyor. Bir bakıcı tercih edilirken ilk olarak (varsa) bağlı bulunduğu kurumdaki yetkililerle görüşmek gerek. Bakıcı adayınızın mesleki ve kişisel geçmişini onu tanıyan birisinden öğrenmek önemli. Bu nedenle daha önce çalıştığı ailelerden de bilgi almak bakıcı hakkında daha net fikirler edinmeniz için oldukça önemli.

Farklı Dil Konuşan Bakıcının Katkıları

Bununla birlikte yabancı bakıcı konusuna özel bir parantez açmak gerek. Güven, eğitim, ruh sağlığı vb. temel bakıcılık kriterlerini sağlayan her bakıcının 2 hemen hemen aynı hizmetleri verme kabiliyeti olabilir. Ancak farklı bir dil konuşan (Örneğin, İngilizce, Rusça) bakıcıya çocuklarınızı emanet ettiğiniz zaman çocuklarınızın erken yaşta bir yabancı dil öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yabancı bakıcı ile çocuklara belli başlı diyalogları öğretmesini ve bunu kademeli olarak arttırmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede dil öğretimi için kritik dönemler olan çocukluk çağında kalıcı ve etkili bir yabancı dil kazanımı sağlanmış olabilir. Hangi dil olduğu konusunda da özel bir tercih yapmaya gerek yok zira ne demişler „bir lisan bir insan”. Özetle, yabancı bakıcı , gerekli güven şartları sağlandığında çok avantajlı bir seçenektir.