Evde Bakım Nedir?

Evde Bakım

Evde Bakım

Bakıma ihtiyacı olan aile bireyleri için  Evde Sağlık Yardımcısı olarak da bilinen bir Bakıcı görevlendirmeyi düşünüyor musunuz? Araştırmalara göre 65 yaşını dolduran kişilerin %70’i  bir yardımcıya ihtiyaç duymaktadır.

Sadece evde bakıma dayanan yaşlılar değil. Ülke genelinde 12 milyon kişi şu anda 33.000’in üzerinde bakım ve evde bakım bürosundan bakıcı alıyor.

Evde Bakımın Tanımı

Evde bakım, yılda 1.5 milyondan fazla bakıcıdan oluşan bir endüstridir. Evdeki bakım çalışanları, refakatçilerin bakım veren kişilerden nitelikli hemşirelere ve mesleki terapistlere kadar değişir. Evde bakım veren kişiler, müşterilerine tuvalete gidip ev çevresinde manevra yapma gibi günlük yaşam aktivitelerine (ADL’ler) yardımcı olmaya odaklanır. Bakıcılar ayrıca arkadaşlık, doktor randevularına ulaşım ve oda temizliği sağlayabilir.

Evde bakım endüstrisi ayrıca, son günlerinde veya haftalarca yaşayanlar için palyatif bakım gerektiren yatılı bakım hizmetlerini de içeriyor. Hastane personeli, zor bir dönemde duygusal destek sağlayarak sadece hastalarına değil ailenize de hizmet ettikleri için çok önemli bir işe sahiptir.

Ne tür bir Bakıcı ihtiyacınız var?

Bakıcı bulmaya çalışıyorsanız, evde bakım, hemşirelik bakımı ve tıbbi olmayan hizmetler sunan Bakıcılar arasındaki farkı belirtmek önemlidir. Orta düzey bir ücret oranı için, yemek hazırlama, arkadaşlık ve ADL’ler ile yardım dahil olmak üzere oda temizliği hizmetleri sunan bir Bakıcı bulabilirsiniz. Ek tıbbi bakım sağladıkları için tıp uzmanları daha fazla maliyetlidir.

Bakıcı’nın Görevi

 

  • Bakıma ihtiyaç duyan kişiyi yıkamak, giydirmek ve kişisel hijyen konusunda yardım etmek;
  • Oda temizliği ve çamaşır yıkamak;
  • Yemek hazırlamak;
  • Kişiyi doktora ve randevulerine götürmek;
  • Arkadaşlık, sohbet ve sosyal etkinlikler sağlamak.

İbn-i sina Danışmanlık Nasıl Yardımcı Olur?

İbn-i Sina Danışmanlık potansiyel Bakıcıları  ile ihtiyaç duyduğunuz yardımcıyı sağlayabilir. Kıdemli Danışmanlarımız, ailelerinin sevdiklerinin bakım ihtiyaçlarını değerlendirmesine yardımcı olur ve onların gereksinimlerine göre doğru Bakıcıyı sağlamak için çok yönlü bir görüşme yapar.

Bakıcılar genellikle ailelerin bir ferdi olurlar. Seçilen aday sevdiklerinizle büyük olasılıkla çok fazla zaman geçirecektir. Endişelenmenize gerek yok. Onların sizin için ne kadar değerli olduğunu biliyoruz.

Leave a reply